FAQ

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

Po co mierzyć przepływ powietrza pobieranego, skoro dostawcy zainteresowani są tylko mocą sprężarek?
Pobierana przez sprężarkę moc jest istotną informacją, jednak tylko w połączeniu z pomiarem przepływu i ciśnienia pobieranego przez zakład sprężonego powietrza, pozwala określić faktyczną sprawność procesu jego produkcji i poboru. Aby poprawnie dobrać sprężarkę należy najpierw poznać faktyczne zapotrzebowanie zakładu. Jeżeli dokupią Państwo nowszą sprężarkę, to będzie ona pracowała na straty, których poznanie przyczyny będzie bardzo trudne! Mierząc moc pobieraną przez sprężarki jak i ilość powietrza pobieranego, dowiedzą się Państwo gdzie faktycznie tkwi potencjał oszczędności.
Skoro dostawcy sprężarek powietrza oferują darmowe audyty, to dlaczego chcecie, aby wam za nie płacono?
Rezultatem takiego 'darmowego' audytu często jest sugestia zakupu nowej sprężarki zmienoobrotowej. Jeśli chcą Państwo faktycznie oszczędzić na sprężonym powietrzu, zmniejsz zapotrzebowanie i w konsekwencji postaraj się wyłączyć przynajmniej jedną ze swoich sprężarek. Zaoszczędzisz na energii, serwisie sprężarek i nie poniesiesz kosztów zakupu nowej maszyny. Aby osiągnąć ten cel wysyłamy do Państwa doświadczonych, niezależnych audytorów, aby zbadali instalacje sprężonego powietrza i zaproponowali tylko te rozwiązania, które faktycznie wygenerują oszczędności. Koszt audytu w porównaniu do kosztów zakupu i przede wszystkim utrzymania sprężarki jest niezauważalny. Średnio czas zwrotu proponowanych przez nas usprawnień wynosi od 3 miesięcy do roku.
Co to znaczy, ze jesteście niezależni?
W interesie każdego dystrybutora sprężarek jest promować wszystkie produkty danego producenta, także te, które nie są zbyt dobre. My nie mamy w tym interesu. My sprzedajemy święty spokój. Jeśli proponujemy jakiś sprzęt, to tylko dlatego, że jest dobry.
Ile energii elektrycznej w sprężarce zamieniane jest na energię sprężonego powietrza?
W sprężarce śrubowej, najbardziej popularnym urządzeniu przemysłowym do produkcji sprężonego powietrza, przyjmuje się, że około 80% z dostarczonej do niej energii elektrycznej zamieniane jest na ciepło, a jedynie 20% pożytkowane jest na przemianę w energię sprężonego powietrza. Warto więc mierzyć ile i jak powietrze się zużywa oraz ile na ten cele potrzeba energii. Proces należy na bieżąco oceniać poprzez wskaźnik jednostkowego poboru energii e[ kWh/m3], który dla sprężarek wyporowych powinien znajdować się w zakresie 0,09-0,13 [kWh/m3], w zależności od wielkości i ciśnienia roboczego sprężarki. Warto na bieżąco i systematycznie badać wielkość wycieków sprężonego powietrza.
Jaka jest struktura kosztu posiadania sprężarki?
W dzisiejszych czasach, kiedy do zarządzania majątkiem trwałym zaczyna stosować się profesjonalne oprogramowanie, do świadomości użytkowników docierają prawdy na temat kosztów posiadania sprężarki, propagowane przez nas przez wiele lat. Otóż koszt zakupu w cyklu 5-letniej pracy sprężarki, stanowi około 20% łącznych kosztów, wydatki na serwis urządzeń pochłaniają około 10% kosztów, natomiast zwykle ponad 70% łącznych kosztów przypada na zużytą do produkcji powietrza energię elektryczną. Widać więc, że przy zakupie sprężarki wydajemy zaledwie 1/5 swoich łącznych kosztów, a podejmując na tym etapie decyzję o doborze sprężarki kształtujemy zasadniczą cześć swoich przyszłych kosztów.
Ile średnio wynoszą wycieki sprężonego powietrza w przemyśle?
W standardowym systemie sprężonego powietrza wycieki generują stratę w wysokości ~30% produkowanego sprężonego powietrza. Możliwe jest zlokalizowanie wszystkich z nich, a przy okazji pracy z naszą firmą, możliwa jest też ocena ich wielkości, co pozwala na ustalenie kolejności i możliwości usuwania wycieków. Warto z nami współpracować. Naprawdę pomagamy.
Ile można zaoszczędzić usprawniając istniejący system zamiast kupować nową wydajna sprężarkę?
Średnio w przemyśle wycieki generują straty na poziomie 30% energii pobieranej przez sprężarki. Nawet jeśli zainstalujesz nowa sprężarkę to i tak straty będą wynosić 30% to 30kW na każde zainstalowane 100kW!
Dlaczego powinniśmy badać system dystrybucji przed zakupem sprężarki?
Wyobraź sobie, że jesteś kapitanem tonącego okrętu, co robisz najpierw? Szukasz najpierw sprzętu do odpompowywania wody pompy czy rzucasz ludzi do natychmiastowego łatania dziury? Jeśli, wracając do sprężonego powietrza, zaczniesz od zakupu sprężarki, to po usprawnieniu systemu dystrybucji okaże się ze ta sprężarka jest przewymiarowana lub zupełnie nie potrzebna. Stosunkowo niewielkie pieniądze zainwestowane w modernizacje rurociągów generują dużą oszczędność energetyczną. Czas zwrotu takiej inwestycji liczony jest miesiącach a nie latach jak w przypadku zakupu sprężarek. Dlaczego powinniśmy badać system dystrybucji przed zakupem sprężarki?
Czy zatem oszczędzanie sprowadza się do usprawnienia sieci dystrybucji?

Nie! Bezwzględnie należy zacząć od sieci dystrybucji. Dopiero po wykonaniu tych prac będzie wiadomo co jest do zrobienia w sprężarkowni w taki sposób, aby uzyskać dalsze oszczędności. Może się okazać, że faktycznie musisz kupić sprężarkę, ale z pewnością po takich usprawnieniach, będzie ona mniejsza niż na to wyglądało przed modernizacja sieci dystrybucji.Obniżenie ciśnienia roboczego na instalacji o 1 bar doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej na produkcję sprężonego powietrza o 7%. Co więcej spowoduje to także zmniejszenie wycieków o 13%. Nie warto zmniejszać ciśnienia od razu aż o 1 bar, ale o wartość 0,1 bar miesięcznie. To praktyka sprawdzona w zakładach, gdzie udało się w ten sposób ciśnienie obniżyć z 8,0 nawet 6,5 bar! Warto spróbować.

Czy ciśnienie robocze ma znaczenie w bilansie energii sprężonego powietrza?

Obniżenie ciśnienia roboczego na instalacji o 1 bar doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej na produkcję sprężonego powietrza o 7%. Co więcej spowoduje to także zmniejszenie wycieków o 13%. Nie warto zmniejszać ciśnienia od razu aż o 1 bar, ale o wartość 0,1 bar miesięcznie. To praktyka sprawdzona w zakładach, gdzie udało się w ten sposób ciśnienie obniżyć z 8,0 nawet 6,5 bar! Warto spróbować.

Jak zbudować sieć wolną od wycieków sprężonego powietrza?

System modułowych rurociągów typu Teseo, wyposażony jest we właściwe uszczelki i złącza, zapewnia dużo lepszą szczelność , sztywność, właściwe aluminiowe elementy podatne oraz bezpieczeństwo niż jakikolwiek inny system aluminiowy, jest sprawdzony od ponad 20 lat, jest bezkonkurencyjny wobec jakichkolwiek systemów stalowych, skręcanych, czy spawanych. Dostawa zawsze oparta jest na projekcie i montaż może wykonać lokalny dział infrastruktury, sowimi siłami. W przyszłości możesz dokonać wymiany sprężarki bądź osuszacza, ale rurociąg stanowi integralną część twojego zakładu. Zostaje najczęściej na dłużej. To ślad, który pozostawisz po sobie swoim następcom. Dlatego dostosuj przekrój rurociąg do przyszłych potrzeb. Poprawnie rozplanowany rurociąg o odpowiednich przekrojach jest fundamentalny dla oszczędnej polityki energetycznej, prawdopodobnie najważniejszy ze wszystkich elementów dobrej praktyki. Stosuj materiały wysokiej jakości i nie zapominaj o podziale systemu zaworami wg lokalnych potrzeb. Zastosowanie oryginalnych systemów rurociągów zapewnia stałą, wysoką sprawność przesyłu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa w Twojej fabryce.

Czy ważne jest właściwe chłodzenie sprężarek chłodzonych powietrzem?

TAK - zasilaj sprężarki chłodnym powietrzem! Obniżenie temperatury powietrza zasysanego o 3°C wygeneruje oszczędność na poziomie 1% energii niezbędnej do osiągnięcia zadanego ciśnienia roboczego. Czerpnia w sprężarkowni powinna zapewnić sprężarkom taki dostęp do świeżego sprężonego powietrza, w ilości właściwej nie tylko na sprężanie powietrza, ale przede wszystkim do ich chłodzenia (wydajność wentylatorów chłodzących), tak, żeby prędkość wlotowa powietrza na czerpni do sprężarkowni nie przekraczała 2,5 m/s.

Czy warto odcinać zaworami nie pracujące maszyny pobierające sprężone powietrze?

Zastosowanie ręcznych bądź automatycznych zaworów odcinających może znacząco obniżyć twój rachunek za energię elektryczną: przestań zasilać wycieki i zatrzymane maszyny. Co więcej - unikaj niewłaściwych aplikacji! Sprawdź sprawność opartych na sprężonym powietrzu układów chłodzących, mieszających, wirujących i pompujących w Twoim zakładzie.

Jakie macie doświadczenie?

Oprócz tego, że uzyskałem wykształcenie w zakresie sprężarek i dmuchaw, to pracuję w branży sprężonego powietrza od ponad 22 lat. Brałem udział w doborze, dostawach i organizacji serwisu w ponad 1000 sprężarek o mocy zainstalowanej od kliku kilowatów do kilku megawatów. Jestem jednym z bardziej doświadczonych specjalistów w branży. Moją wiedzę weryfikowały fakty. Dziś całą wiedzę i doświadczenie angażuję w pomoc użytkownikom w zmniejszaniu zużycia sprężonego powietrza, a efekty tego rosną z każdym wykonanym audytem. W monecie zadania tego pytania mogę powiedzieć, że potencjalne oszczędności wynikające z ostatnich 20 audytów mają wartość prawie 2 megawatów energii elektrycznej.

Wiadomo, że zakłady produkcyjne chcą obniżać koszty własne, a to właśnie koszty produkcji sprężonego powietrza są bardzo wysokie. Rozmnożyło się sporo podmiotów oferujących takie usługi jak np.:
- audyt sprężonego powietrza
- detekcja wycieków sprężonego powietrza
- usuwanie wycieków sprężonego powietrza
- pomiar przepływu powietrza
- projektowanie instalacji sprężonego powietrza
- instalacje sprężonego powietrza
Jaka jest odpowiedź waszej firmy na ofertę konkurencji?

Przede wszystkim audyt sprężonego powietrza to nie tylko pomiar przepływu powietrza czy ciśnienia na tej samej osi czasu i zapis w raporcie dotyczący wielkości prędkości w rurociągu, które wysyłane są klientowi wraz z raportem. Prawdziwy i rzetelny audyt ma przynieść użytkownikowi konkretne korzyści: ma wskazać gdzie są największe straty wynikające z wycieków. Dopiero precyzyjna detekcja wycieków sprężonego powietrza wraz z pomiarem ich wielkości, pozwala na przygotowanie skutecznego planu na ich usuwanie.

Pomiar przepływu powietrza daje możliwość uzyskania wielu informacji na temat instalacji sprężonego powietrza, dlatego najważniejsza jest interpretacja wyników i ich zmienności w czasie. Czasem wskazuje to na konieczność przebudowy systemu i projektowanie instalacji sprężonego powietrza od początku, czasem wystarczą nieznaczne zmiany. System sprężonego powietrza to kompleks kilku procesów, z których każdy zachodzi z inną sprawnością - proces produkcji, akumulacji, uzdatniania, przesyłu i poboru sprężonego powietrza.

Usunięcie wycieków i zmodernizowane instalacje sprężonego powierza są najważniejszymi elementami pomagającymi uzyskać oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że nie dadzą gwarancji skuteczności, gdy nie zakończy się tych działań systemem pozwalającym sprężarkom dostosować się do zmniejszonego i stabilniejszego poboru.

Należy zastosować system zapewniający poprawną nadążność i sposób regulacji systemu poprzez: stopniowanie wielkości sprężarek, system nadrzędnego sterowania sprężarkami minimalizujący koszty biegu jałowego i zawężający zakres regulacji ciśnienia, stosownej wielkości zbiorniki, napędy zmienno-obrotowe itp.

Skoro w każdym systemie są wycieki, to jaki sens ma jednorazowa detekcja wycieków?

Istotnie, każdy system ma wycieki sprężonego powietrza. Redukcja poziomu wycieków wymaga regularnych działań. Nasza detekcja wycieków to jednak nie tylko wskazanie obecnych nieszczelności, ale przede wszystkim diagnostyka całego systemu po stronie zagrożenia powstawaniem wycieków. Prowadząc pomiary stwierdzamy miejsca i technologie gdzie ryzyko jest większe oraz proponujemy rozwiązania, aby to ryzyko obniżyć. Przygotowujemy program naprawczy przynoszący długotrwałe oszczędności.

Zastanawiam się nad przeprowadzeniem w swoim zakładzie detekcji wycieków sprężonego powietrza. Wiem, że pomiary powinny być prowadzone w trakcie postoju, który oczywiście kosztuje. Ile czasu potrzeba na przeprowadzenie szczegółowej detekcji wycieków?

Nie sposób jednoznacznie ocenić tego czasu. Wielkość zakładu, sposób zabudowy, dostępność pneumatyki i wreszcie sam rodzaj maszyn: wszystkie te czynniki mają olbrzymi wpływ na tempo prowadzenia pomiarów. Zalecamy umówienie się z nami na wizję lokalną, w czasie której będziemy w stanie dość dokładnie oszacować długość trwania pomiarów. Detekcja sieci zasilanej sprężarkami o łącznej mocy około 75 kW jest możliwa do przeprowadzenia średnio w ciągu jednego dnia w zakładach o stosunkowo gęstej zabudowie.

W jaki sposób przedstawiacie wyniki pomiarów? Czy będę wiedział dokładnie, co stwierdziliście i jakie mam podjąć działania?

Każdy nasz audyt sprężonego powietrza, bez względu na jego zakres czy wielkość zakładu, zawsze kończy się prezentacją wyników na żywo dla grona zainteresowanych osób. Będziemy na miejscu i dołożymy starań aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości. Dodatkowo do każdego audytu przygotowujemy w wersji papierowej i elektronicznej wyczerpujący raport zgodny z amerykańską normą (europejska norma ISO 1101). Przede wszystkim jednak pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi partnerami. Jesteśmy otwarci na kontakt telefoniczny i mailowy oraz spotkania w miarę możliwości. Włączamy się we wszystkie działania, w których nasza pomoc może być potrzebna. Dla nas pomiary to nie koniec, a początek współpracy.

Jest wiele firm, które robią audyty sprężonego powietrza i to od wielu lat. Co więcej robią to także firmy sprężarkowe, które mają za sobą poważne zaplecze. Dlaczego wasze pomiary mają być lepsze lub wiarygodniejsze od tamtych?
Bardzo dziękuję za to pytanie, a właściwie za dwa w jednym. Zacznę od pierwszego - czyli od dostępnych na rynku audytów sprężonego powietrza. Najczęściej wykonywane pomiary pod hasłem 'audyty', to pomiary przepływu powietrza. Moim zdaniem, należałoby znacząc od definicji audytu, który to powinien być oceną efektywności. W przypadku sprężonego powietrza mamy do czynienia z 2 obszarami - jeden to obszar poboru sprężonego powietrza, a drugi to jego produkcja. Żeby ocenić każdy z obszarów należy zmierzyć 'efekt' (OUTPUT) i 'wkład' (INPUT) energii w każdej części. Po pierwsze trzeba wiedzieć jak to ocenić, wg jakich kryteriów i wskaźników oraz na jakich normach się oprzeć. Jeśli więc firma robiąca pomiary - czy ta uznająca się za niezależną, czy też firma sprężarkowa - zabiera się za audyt, to powinna przede wszystkim wskazać jego cel, metodykę i oczekiwane efekty. Najlepiej robić to w oparciu o normę. Mamy tu niejaki problem, bo dostępne dokumenty opisujące ten proces, to tylko normy ASME, wg których pracuje na przykład firma ARIA-C. Norma, która będzie miała zasięg europejski i światowy to ISO11011. Jej wydanie jest zapowiedziane na kwiecień 2013.
Posługujemy się w naszych audytach ścisłymi definicjami obszarów, ich INPUT-u i OUTPUT-u, a wykonujemy je wg zaleceń normy ASME. Moim zdaniem, jeśli ktoś wykonuje pomiary jednym lub 2 przepływomierzami w kilkunastu lub kilkudziesięciu punktach - ale nie jednocześnie to z pewnością nie jest w stanie zbudować obrazu poboru powietrza w całym organizmie zakładu przemysłowego. Myślę, że wykonuje on tzw. pomiary referencyjne określające przepływ (miejmy nadzieję także ciśnienie) w kilku punktach. Skutkiem takich pomiarów (bardzo często solidnie i uczciwie przeprowadzonych) może być jedynie wiedza umożliwiająca właściwy dobór przepływomierza do danego punktu - czy audytowego, czy też stacjonarnego, ale nie miałbym odwagi w oparciu o takie pomiary stawiać diagnoz, bo byłyby one niedostatecznie udokumentowane poprawna procedurą pomiarową i mogłyby wprowadzać kogoś w błąd. Wyciąganie na tej podstawie wniosków, że np. użytkownik powinien sobie kupić sprężarkę zmienno-obrotową, to znacznie za mało. Po pierwsze takie pomiary powinny odbywać się symultanicznie - na jednej osi czasu. Po drugie widziałem raporty, na których zapisany był tylko przepływ powietrza, a nie było ciśnienia - to jakby ktoś chciał opisać efektywność zasilania elektrycznego podając tylko wartość prądu, nie zważając na zmiany wartości napięcia lub odwrotnie. Po trzecie są też pomiary, które pokazują prędkości przepływu w rurociągu - a nie określają na nim spadków ciśnienia. Jaką to ma wartość poznawczą dla zamawiającego 'audyt'?
Niektóre audyty wykonywane przez dostawców sprężarek mają na celu sprzedaż kolejnego urządzenia. Jeszcze nie spotkałem w praktyce sytuacji, w której dostawca sprężarek wykonał pomiary których wynikiem była szansa na wyłączenie sprężarek już dostarczonych przez firmę sprężarkową, albo dostarczenie mniejszej jednostki lub też dostarczenie maszyny stało-obrotowej zamiast zmienno-obrotowej. Zaplecze firm sprężarkowych jest tu często dla pracujących tam wielu znakomitych inżynierów tylko balastem związanym z ciężarem obowiązku wykonania budżetu sprzedaży.
Wracając do meritum - wykonywane przez nas audyty, rozpoczynają zwykle pomiary wielkości wycieków poprzez detekcję ultradźwiękową wycieków sprzętem najwyższej klasy wraz z określeniem ich wielkości i ocenie kolejności ich usuwania. Jednocześnie mierzymy pobór powietrza w części produkcyjnej, ilość powietrza produkowanego oraz ilość energii pobranej na te potrzeby. W ten sposób dajemy użytkownikowi wiedzę także o tym jaki jest koszt produkcji powietrza, jaki jest jednostkowy pobór mocy na 1 m3 powietrza i interpretujemy wyniki pomiarów, dając użytkownikowi inne ważne porady mogące spowodować zaoszczędzenie przez niego istotnych ilości energii. Znam się na tym bardzo dobrze. Sprężarki sprzedawałem przez ponad 20 lat, teraz całą swoją wiedzę angażujemy w możliwość wyłączenia u użytkowników jak największej ich ilości. Od 3 lat prowadzimy pomiary i audyty. Możemy mówić już o milinach euro, które umożliwiliśmy naszym Klientom do zaoszczędzenia w sprężonym powietrzu.
Mój zakład pracuje w zmienny sposób ? każdy kwartał jest inny jeżeli chodzi o asortyment. Czy jest możliwość i sens prowadzenia u mnie pomiarów systemu sprężonego powietrza?
Istotnie zmienność obciążenia systemu poboru powietrza to może być problem, ale jak inaczej go zdiagnozować i zaaplikować rozwiązania, kiedy nie znamy danych z weryfikowalnych pomiarów? W takim wypadku opomiarowanie stacjonarne jest wtedy znakomitą alternatywą dla pomiarów audytowych, a właściwy system monitoringu i raportowania umożliwia właściwą analizę. Obecnie oferujemy usługi polegające także na montażu naszych urządzeń pomiarowych i oferowanie użytkownikom comiesięcznych lub częstszych płatnych analiz, raportów oraz zaleceń z tym związanych. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie planują w tej kwestii inwestycji, a musza wykazywać się efektywnością. Sprężone powietrze kosztuje ponad 5 razy więcej niż energia elektryczna. Sprężarka śrubowa, czy jakakolwiek inna - nie opiera swojego kosztu jedynie o cenę zakupu. Kost jej posiadania to w 70-80 % koszty energii zużywanej na sprężone powietrze - tylko przez pierwszych 5 lat użytkowania. Im sprężarka pracuje dłużej tym udział kosztów energii w koszcie 1 m3 powietrza jest większy. Trudno posługiwać się taką wiedzą jeśli nie uzyska się jej samodzielnie z pomiarów, albo od niezależnych ekspertów.
Jakie informacje muszę zawrzeć w zapytaniu na przepływomierze sprężonego powietrza?
Istnieje szereg czynników wpływających na dobór przepływomierza. W każdym przypadku najlepszą opcją jest umówienie się na spotkanie, w czasie którego możliwe będą oględziny systemu sprężonego powietrza oraz jasne ustalenie, do jakich zastosowań przepływomierz ma być dobrany. Jeżeli zapytanie ma służyć wstępnemu rozpoznaniu tematu zakupu przepływomierza sprężonego powietrza, powinno zawierać następujące informacje: Czy pomiar jest przed czy za układem osuszania? Jakie jest ciśnienie w punkcie pomiaru? Jaka jest średnica rurociągu w punkcie pomiaru? Jakie są choćby bardzo orientacyjne wielkości przepływu w punkcie pomiaru? Czy przepływomierz ma być stacjonarny czy przenośny? Czy przepływomierz ma mieć wbudowaną pamięć do archiwizacji wyników pomiarów? Jeżeli jest potrzeba włączenia pomiarów przepływu sprężonego powietrza do monitoringu, to w jaki sposób ma przebiegać komunikacja (sygnał 4...20mA, RS232, RS485, pulsowy itd.)?