Blog o oszczędzaniu sprężonego powietrza

Audyt sprężonego powietrza - wywiad do czasopisma branżowego

19-07-2018 kategoria:

Zapraszamy do lektury wywiadu udzielonego na temat prowadzenia audytów sprężonego powietrza.

- Kto może wykonywać taki audyt?
Na stan dzisiejszy mojej wiedzy niestety polskie prawo daje możliwość wykonania audytów sprężonego powietrza każdemu. W zasadzie dla przyzwoitości, a na pewno dla wypełniania zasad BHP należy mieć odpowiednie uprawnienia energetyczne. Pytanie jest tylko takie - czy ten "lekarz pierwszego kontaktu" będzie umiał poprawnie odczytać wynik takiego "EKG". Jest na rynku dużo firm wykonujących audyty sprężonego powietrza, ale wartości możliwe do uzyskania dla użytkownika energii są delikatnie mówiąc przeciętne. W szczególności się tak dzieje gdy audyty są wykonywane przez firmy sprężarkowe, duże koncerny, które cieszą się zaufaniem klienta. Bardzo często jednak wynikiem takiego audytu jest optymalizacja polegająca jedynie na zaleceniu zakupu kolejnej sprężarki, czyli działanie przeciwne do optymalizacji energetycznej. To tak jakbyśmy po poradę dietetyczną poszli do cukierni z pączkami, albo do McDonalda.

- Jak często powinien być przeprowadzany – czy decyduje o tym wyłącznie przedsiębiorstwo?
Częstość audytów jest zależna od kliku warunków. Jeśli przedsiębiorstwo nie ma wdrożonego systemu ISO 50001, a zatrudnia więcej niż 250 osób lub ma obroty większe niż 50 milionów Euro, to w całej UE jest zobowiązane raz na 4 lata wykonać obowiązkowy Audyt Efektywności Przedsiębiorstwa. Jeśli ma wdrożone ISO50001, wtedy jest zobowiązane do tzw. przeglądu energetycznego, zgodnie z procedurami zatwierdzonymi w ramach wdrożonej normy. Zarówno na Audyt Efektywności Przedsiębiorstwa jak i na przegląd energetyczny składa się też Audyt sprężonego powietrza. I tutaj prawo nadąża nad realiami, ponieważ produkcja sprężonego powietrza, oczywiście w zależności od branży zakładu produkcyjnego, to 10-30% całego rachunku za prąd, jest więc gdzie szukać tych oszczędności. Z tego powodu, uważam, że najlepszy jest stały monitoring, bo to "audyt na stałe", a nie działanie typu "desant" raz na jakiś czas. Monitoring pozwala śledzić na bieżąco efektywność i jej poprawę w trakcie wdrażania różnego typu optymalizacji. Jeśli robić audyt, to najlepiej przed optymalizacją i po, aby ocenić jej efektywność i opłacalność. Poprzez nasze audytu rokrocznie oszczędzamy naszym klientom 13 500 MWh energii, jest to odpowiednik 10 500 ton dwutlenku węgla.

- Co wchodzi w jego zakres: pomiary, ocena efektywności itd.?
Oczywiście - pomiary oceniające koszty bieżące produkcji sprężonego powietrza, pomiary dające uniwersalny pogląd jaki jest stosunek "efektu" do "wkładu". Następnie jest ocena efektywności - ale dynamiczna, przynajmniej podczas tygodnia normalnej pracy zakładu. Dopiero wtedy następuje wyliczenie bilansu rocznego oraz zalecenia optymalizacyjne wskazujące potencjał zwrotu z oszczędności w przypadku inwestycji optymalizacyjnej. Średni okres zwrotu z inwestycji, której dokonali nasi klienci to 6-12 miesięcy, są to więc działania przynoszące efekt od razu, nawet w bieżącym roku rozliczeniowym. Właśnie dzięki temu, że poza działaniami przynoszącymi efekt długofalowo, wprowadzamy działania zwracające się w mniej niż w rok, obniżyliśmy próg wejścia w optymalizację dla zakładów, które chciałyby oszczędzać energię.


- Jakie są jego kolejne etapy, jakich używa się tu urządzeń?
Na podstawie wielu lat doświadczeń wypracowaliśmy własną metodykę Audytów sprężonego powietrza, która wydaje nam się, że jest doceniana przez Działy Utrzymania Ruchu. Taki audyt trwa 2-3 tygodnie, obejmuje nasz autorski „spis z natury” połączony z kwestionariuszem, czyli inwentaryzację i pomiary wszystkich obszarów systemu sprężonego powietrza. Analizując zebrane dane tworzymy raport gospodarki energetycznej sprężonego powietrza i znajdujemy optymalne rozwiązanie dla każdego klienta indywidualnie. Jesteśmy w tej branży dostatecznie długo, że wraz z producentami sprzętu, opracowaliśmy własną technologię pomiarów, którą z powodzeniem używamy. To nasza kuchnia, o której rozmawiamy tylko z Użytkownikiem energii, dla którego pracujemy.

- Dlaczego powinien być przeprowadzany?
Właśnie. Najważniejszy jest cel audytu! Celem powinno być zmniejszenie energii zużywanej na produkcję sprężonego powietrza oraz zmniejszenie zużycia sprężonego powietrza. Często przy okazji stawiane są diagnozy dotyczące poprawności funkcjonowania poszczególnych elementów systemu jak i dbamy o bezpieczeństwo pracowników i zakładu produkcyjnego. Dzięki temu możemy wskazać Użytkownikowi programu projekty oszczędnościowe, do zrealizowania w ramach swoich możliwości czasowych i finansowych dla osiągania zmniejszenia poboru energii i emisji gazów cieplarnianych.

- Jakie informacje uzyskuje po nim przedsiębiorstwo?
Informacje z naszych audytów są bardzo obszerne. Najważniejsze jednak dla nas jest to, aby Użytkownik mógł nie wgłębiając się w szczegóły zawsze zapytać nas o nie, aby swoje projekty optymalizacyjne realizować niezawodnie. Do informacji w raporcie dołączamy nasze neutralne rynkowo kompetencje, bo nie sprzedajemy sprężarek, czyli nie jesteśmy jak sprzedawca pączków, który układa nam dietę.